Blog

en-uygun-uyku-sicakliginizi-bulma-yararlari

Birçok insan hayatında bir noktada uyumakta zorluk çeker. Stres, çok fazla kafein ya da vücudunuzun samana çarpmaya hazır olmaması nedeniyle, uyku güçlüğü de doğru sıcaklık olmayan bir odanın sonucu olabilir. Uykunuzu iyi almak için, yatak odanız 16-19 derece arasında tutulmalıdır. Bu daha soğuk hava sıcaklıkları vücudunuzun yatağa hazırlanmasına yardımcı olur ve beyninize uyku zamanı geldiğini bildirir. Yatak odanızı optimum uyku sıcaklığında tutmak, uykunuz, genel sağlığınız ve hatta yaşam kaliteniz için son derece yararlı olabilir. Harika bir oda tutmanın en büyük avantajlarından birkaçına bakalım.

  1. INSOMNIA İLE SAVAŞIRSINIZ

Uykusuzluk çekiyorsanız, bu durumun ne kadar zayıflatıcı olabileceğini biliyorsunuz. Geceleri birkaç saatlik uyku ile, ertesi gün keyifsiz, durgun ve dokunulmaz hissediyorsunuz. Her gece uyuya kalmaya çalışıyorsanız, genel sağlığınıza ciddi bir zarar verebilir.

Uykusuzluk, vücudunuzun çok fazla ısıya tutunduğundan, uyarılmanızı artırdığından ve sizi uyanık tuttuğundan dolayı ortaya çıkabilir. Daha soğuk bir odada kalmak vücudunuzun çekirdek sıcaklığını azaltmanıza, uyku sürecini canlandırmanıza ve uykuya dalmanıza yardımcı olur.

  1. DAHA FAZLA MELATONİNİZİ ARTIRIN

Vücudumuz doğal olarak uyku zamanı geldiğinde melatonin hormonunu serbest bırakır. Bununla birlikte, melatonin biraz dinlenmekten daha fazlası için önemlidir. Ayrıca vücudunuzun kanser, Alzheimer ve kalp hastalıkları ile savaşmasına yardımcı olabilir.

Daha serin bir odanın daha fazla melatonin üretmenize yardımcı olabileceği tespit edilmiştir. Bu sadece daha iyi bir gece uykusu alacağınız anlamına gelmez, aynı zamanda kendinizi ciddi hastalıklara karşı da koruyacaksınız – hepsi de termostatınızı birkaç derece döndürünüz.

  1. METABOLİZMİNİZİ ARTIRABİLİRSİNİZ

Hiç uyurken yağ yakabilmeyi dilediniz mi? Peki, daha serin bir odada uyumak bu işi yapmaz, ama yakındır. Daha soğuk havalarda uyumak metabolizmanızı artırmanıza yardımcı olduğundan, aslında kilo vermenize yardımcı olabilir.

Metabolizmanızdaki faydalar sadece uyurken uygulanır. Yaklaşık 18 olan bir odada uyumak da gün boyunca yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Bu, fitness hedeflerinize ulaşmanızı ve ekstra kilo almanızı kolaylaştırır.

  1. DİYABET RİSKİNİ AZALTIN

Aşırı kiloluysanız, Tip 2 Diyabet için risk altındasınız demektir. Ancak, bu ekstra sterlinleri kaybetmek ve “riskli” havuzdan kendinizi çıkarmak her zaman kolay değildir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, daha serin bir odada uyumak, daha kolay kilo vermenize yardımcı olabilir – diyabet geliştirme riskinizi azaltır.

Metabolizmanız arttığında, kalorileri daha verimli bir şekilde yakarsınız. Ayrıca diyabet ve diğer metabolizma hastalıkları riskinizi azaltacak daha fazla “iyi yağ” depolamanıza yardımcı olabilir.

  1. DAHA FAZLA ÜRETİCİ HİSSEDİN

Büyük bir iş gününden önce iyi bir gece uykusu almamanızdan daha sinir bozucu birkaç şey var. Gününüzü kestirirken ne zaman merak edeceğinizi merak ettiğinizde, yapılması gereken proje ve görevlerden uzaklaşırsınız. Bir gece önce kırk galibiyetini alabilirsen, verimli bir güne hazır olacaksın.

Daha serin bir oda daha hızlı uykuya dalmanıza ve daha uzun süre uykuda kalmanıza yardımcı olduğu kanıtlandığından, gününüz için tazelenmiş ve hazır hissederek uyanacaksınız. Odanızı en uygun sıcaklıkta tutmak, daha derin uykuyu teşvik ederek, gençleşmek için ihtiyaç duyacağınız gerekten keyif almanızı sağlar.

  1. STRES VE DEPRESYONU AZALTABİLİRSİNİZ

Stres ve depresyon ile uyku arasındaki bağlantı her iki yönden de geçer. Aşırı stresli veya depresyonda olduğunuzda, uykuya dalmak zor olabilir. Aynı şekilde, kaliteden daha uzun süre kalmadan gittiğinizde, daha stresli ve depresif olabilirsiniz.

En uygun uyku sıcaklığınızı bulmak, vücudunuzun depresyon ve anksiyete de dahil olmak üzere duygusal rahatsızlıklarla savaşmak için ihtiyaç duyduğu derin ve dinlendirici bir uykuya sahip olmanızı sağlar. Geceleri kurtarabildiğinizde, uyanıkken zor şeylerle daha iyi başa çıkabilirsiniz – sizi odaklı, sakin ve rahat hissedin.

BİR YORUM BIRAK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonAra