Blog

klima-bilesenleri

Klimalar, ev veya işyerinizi dış hava sıcaklıkları yüksek olduğunda serin ve rahat tutarlar; bu sistemin bileşenlerini genel olarak bilmeniz gerekmektedir. Klimalar, evinizi veya işyerinizi nemlendirmek ve iç hava temizleyicinizi korumaya yardımcı olmaktan ötürü, sadece soğutmaktan çok daha fazlasını yapıyor. Bu nedenle, temel bileşenlerinin birazını anlamak ve bunların nasıl çalıştığı, bir sorun veya arıza meydana geldiğinde bir arıza tespit etmenize yardımcı olabilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Adana Klima Servisi ile klimanız sadece soğutmaktan fazlasını yapar. Nemli havanın hacmini azaltarak nemini alır, böylece neminin bir kısmını alır. Ayrıca, filtreye bağlandıkları hava akımından alerjen ve parçacık parçacıklarını çıkararak havayı temizlemeye de yardımcı olur. Ancak klimanızın en büyük amacı, iç ortamdaki ısıyı uzaklaştırmak ve maksimum iç mekan konforunu sağlamaktır. Klimanızın bu tarafına baktığımızda, geleneksel merkezi klimaların çoğu, dışarıda bulunan bir sıcak tarafa ve içinde bulunan serin bir tarafa sahiptir. Bu klimalar hem dış hem de iç mekan bileşenlerine sahip olduğundan, çoğu zaman klimanızın split sistemli klima olarak anıldığını görürsünüz.

Klimalar, ısıyı dışarıya aktararak içeriden havaya taşır. Sistemdeki sıkıştırılmış gaz soğutucusu (muhtemelen Freon® soğutucusunu bilirsiniz), kapalı bir sistemde boruların içinden dışarı pompalanmadan önce fazla ısıyı emer. Bir fan, sıcak bobin üzerine hava üfler, emilen ısıyı soğutucudaki dış havaya aktarır. Isı uzaklaştırıldığı için iç mekan havası soğutulur. Soğutucu akışkan bir şekilde yeniden çözülür ve yoğunlaştırılır ve tekrar işlemeye başlamak için sistem içerisinde dolaşmaya geri gönderilir. Klima sisteminizde birçok karmaşık işlemler vardır, ancak bu temelde sistemin nasıl çalıştığını gösterir.

Klima Bileşenleri

Bir klima pek çok bileşenden oluşur, ancak havanın içeride ve dışarıda hareket ettirilmesinin ağır kaldırılmasını yapan ana parçalar, evaporatör, kondenser, genleşme valfi ve kompresördür. Her birinin dışarıda (sıcak taraf) veya içeride (havalı taraf) bulunduğunu unutmayın.

Evaporatör.

Ana işlevi sıvı soğutucuyu almaktır. Soğutulmuş ruloların üzerinde hava üfleyen bir fanla eşleştirilir. Sıvı soğutucu maddeyi aldıktan sonra, basınçtaki bir düşüşle onu gaza çevirir.

Kondenser.

Ana işlevi ısı transferini kolaylaştırmaktır. Bir arabanın radyatörüne benzeyen benzetmelerde, buharlaştırılmış soğutucuyu bir sıvıya dönüştürerek aslında evaporatörün tersi çalışır. Bu sürece, ısı her zaman daha sıcaktan soğuk bir maddeye geçeceği prensibiyle çalışan bir ısı transferi olarak adlandırılır.

Genişleme Subabı.

Ana işlevi, soğutucu akışını evaporatöre ayarlamaktır. Buharlaştırıcıda gazın dönüşmesini sağlayan sıvı soğutucudan gelen basıncı alır. Evaporatör ve kondenser bobinleri arasında bulunur.

Kompresör.

Ana işlevi soğutucuyu basınçlandırmaktır. Kompresör, sıvıyı tekrar sıvıya dönüştürmek için soğutucu gazı yeniden basınçlandıran büyük bir elektrikli pompadır. Genleşme valfi evaporatöre yardımcı olurken, kondansatöre yardımcı olur.

BİR YORUM BIRAK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonAra